Klasör


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını Neden Kutluyoruz

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını Neden Kutluyoruz
3 Mart 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

23 Nisan Çocuk Bayramını niçin kutluyoruz

Meclisin kurularak açılması ile birlikte Türk halkınında yaşam şartları değişmişti. Artık padişah ile değil halkın seçeceği kişilerin oluşturduğu adaylar sayesinde yönetilecekti. Buda bizler için büyük bir adım olmuştur. Bu günü bayram olarak çocuklara armağan eden Atatürk’ün önderliğinde bu günü her yıl kutlamamıza vesile olmuştur.

23 Nisan 1920 ilk Büyük Millet Meclisi’mizin toplandığı gündür. 23 Nisan, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür.Bu gün Milli Egemenlik Bayramı’mızdır.
23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine son yıllarda yabancı ulusların çocukları da katılmaya başlamıştır. Atatürk çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı. «Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.» diyen Atatürk, yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı. 23 Nisan’da yönetim birimleri seçimle gelen kurullar bir süre çocuklara bırakılır. Bu güzel gelenek her yıl yinelenir. Her 23 Nisan’da yurdumuz bir bayram alanı olur. Çocuklar törenlerde konuşmalar yaparlar, şiirler okurlar. Gece fener alayları düzenlenir.
23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı egemenliğin ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Çocuk bayramımızdır. Yarının büyükleri olan çocukların bayramıdır.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920 günü kurulmasının onuruna, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından sadece Türk çocuklarına değil, bütün Dünya çocuklarına armağan edilen, her yıl 23 Nisan günü kutlanan, Türkiye’nin milli bayramıdır. 23 Nisan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı ve dolayısıyla da halkın yönetime tam anlamıyla hakim olmasının ilk günü olduğu için ulusal egemenlik açısından da önemli bir anlam taşır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız 23 nisan nedir neden kutlanır konulu makalemizi okudunuız mu?


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör