Klasör


Emniyet kemeri takmanın önemi nedir

Emniyet kemeri takmanın önemi nedir
24 Ocak 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Emniyet kemeri takmanın önemi

Araç kullanırken mutlaka emniyet kemeri takalım, emniyet kemeri hayatımızı kurtarır.
Canımız o kadar ucuz değil

Ülkemizde yaşanan ölümlü trafik kazalarının önemli bir bölümü sürücü ve yolcuların emniyet kemeri takmamalarından kaynaklanmaktadır. Özellikle yakın mesafeler arasında yapılan yolculuklarda sürücüler emniyet kemerini gerekli görmemekte ve bu nedenle etkin duruma getirmemektedirler. Ancak araştırmalar gösteriyor ki yapılan kazaların pek çoğu sürücülerin evlerine 30-35 km mesafede ve 50-60 km hızla giderken gerçekleştiğini göstermektedir.
50 km hızla giden bir araç kaza yaptığında bu kazanın şiddeti 4. kattan düşmekle eş değerdir. Eğer ki aracın içindekiler emniyet kemeri takmamışsa kazanın hızı ile camdan fırlayarak herhangi bir açık alana savrulmaktadırlar. Emniyet kemeri takıldığında ise trafik kazalarındaki ölüm oranı en aza inmektedir.
Doğru şekilde kullanılmış bir emniyet kemeri insan vücudunu, çarpmanın şiddetiyle insanda meydana gelen sarsıntının azalmasını sağlayarak şiddeti vücuttaki en güçlü noktalara yöneltmektedir. Emniyet kemeri aynı zamanda araçtan fırlamaya engel olarak hassas bölgelerin yer aldığı kafa ve omuriliğin herhangi bir yere çarparak zarar görmesini önlemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Ekmek ve tahıl grubunun vücudumuz için önemi nedir konulu makalemizi okudunuız mu?


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör