Klasör


Hepatit B nedir nasıl bulaşır

Hepatit B nedir nasıl bulaşır
1 Aralık 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Hepatit B nedir
Hepatit B nedir

Hepatit B virüsü, halk arasında sarılık olarak bilinen Hepatite yani “karaciğer iltihaplanması”na neden olan bir virüstür. “HBV” olarak kısaltılmaktadır. HBV; 40-45 nm boyutlarında olan bir virüstür. Genetik materyali çift DNA içerir. Virüs oldukça bulaşıcıdır.

Bazı kişilerde HBV’ye karşı doğal bağışık yanıt mevcuttur. Bunun olup olmadığına kan testleriyle bakılmaktadır. Doğal bağışıklık olmayan kişilerde ise aşıyla koruma kesin olmamakla birlikte sağlanabilir.

Hepatit B Nasıl Bulaşır
Kan yoluyla ve çok yakın temasla (tükürük, ter, cinsel organ sıvıları) bulaşabilmektedir. Taşıyıcı anneden bebeğine, kan nakli esnasında, uyuşturucu kullanıcılarında sağlıklı olmayan ortamlarda ortak kullanılan enjektörlerle, kuaför ve berberlerde iyi steril edilmeyen pedikür ve manikür setleriyle, makaslarla, tıraş bıçaklarıyla, steril olmayan aletlerle yapılan sünnet, kulak delme işlemleriyle, dövme ve piercing sırasında kullanılan iğnelerin yeterli hijyene sahip olmaması nedeniyle ve ortak kullanılan diş fırçalarıyla Hepatit B virüsü bulaşabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Dil hastalıkları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör