Klasör


Yeterli ve dengeli beslenmenin önemi nedir

Yeterli ve dengeli beslenmenin önemi nedir
9 Nisan 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Yeterli ve dengeli beslenme nedir nasıl olmalıdır

İnsan sağlığı açısından dengeli beslenmek büyük önem taşımaktadır. İnsan yediklerine dikkat etmediği sürece sağlığı tehlikeye girmekte ve birçok hastalık ile karşı karşıya kalmaktadır. Unutmamak gerekir ki sağlığın başı dengeli ve yeterli beslenmektir.

Yeterli ve dengeli beslenme demek, kişinin gün içerisinde hangi besinlerden ne kadar ihtiyaç duyuyorsa bunları tüketmesi anlamına gelmektedir. Bu kavram her ne kadar herkes için aynı kuralları içeriyor gibi görünse de aslında her bireyin dengeli ve yeterli beslenmesi için ihtiyaç duyduğu gıdalarda farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin kalsiyumu fazla olan bir kişi biraz daha protein ağırlıklı olarak beslenmelidir. Çocukların beslenmesi de diğer bireylere göre biraz daha farklı olmalıdır.

Yeterli ve dengeli beslenmek aynı zamanda günlük alınan enerji miktarı ile günlük harcanan enerji miktarının eşit olması anlamına gelmektedir. Bunları yaparken ise tüketilen besinlerin tazeliğine ve kalitesine de dikkat etmek gerekmektedir. Dengeli beslenmek için uzun süre aç kalmamak ve tüm besin gruplarından eşit miktarda tüketmek de gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Acı bademin faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör